Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

USA v roce 1912: Jak Američané vnímali svého prezidenta, jaký měl plat a jak to fungovalo v Bílém domě?

původně vyšlo: Amerika - 1912, autor Dr. Frant. Soukup
Zajímá vás, jak v minulosti vnímali Američané své prezidenta? Dobový text z roku 1912 vás seznámí s tím, jak to bylo s pozicí prezidenta v USA v době, kdy v Bílém domě ve Washingtonu úřadoval prezident William Howard Taft. Jaký byl například plat prezidenta USA ve srovnání s příjmem evropských králů?


Americký president.

Nikomu se tu netřesou kolena, nikdo si tu nemusí po audienci vyměňovat prádlo, nikomu nevyvstávají smrtelné krůpěje potu na čele, když má pronést nějaký ten proslov — hlava státu sem a hlava státu tam, vždyť je to člověk jako každý jiný, oni si ho přece zvolili, aby podepisoval zákony a státní listiny, dali mu svobodný byt, teplo a světlo, a také si ho platí...

A za to, že si někoho vydržuji a platím, ještě mu dělat otroka — to i tomu nejprůměrnějšímu Američanu dnes ani nenapadne.

A konečně i ten plat presidenta Spojených Států není při srovnání s poměry evropskými nijak obrovským. Obnáší padesát tisíc dollarů a s různými přídavky na stodvacet tisíc dollarů ročně. Tedy zrovna tolik, co leckterý americký milionář vydá do roka jenom na své lokaje. A za to je presidentem státu dnes už daleko většího nežli je celá Evropa.

Zde je to sto dvacet tisíc ročně a žádná pense (president po vypršení své úřední doby se vrátí ku svému původnímu občanskému zaměstnání) a kolik to dělá v Evropě, když tak spočítáte všechny ty státy evropské?

Evropa platí svým panovníkům z boží milosti úhrnem 169,000.000 K, slovy: jedno sto a šedesát devět milionů korun! Co stojí v Americe — tisíce, to stojí v Evropě — miliony! Ale to je kapitola už jiná a těžká.

Byli jsme také ve Washingtonu, hlavním městě republiky. Nádherné a zahradní město blízko pobřeží Atlantického okeánu. George Washington dal je zbudovat výlučně pro potřeby politické a zákonodárné správy veliké republikánské unie.

Zde je kongres, ústřední parlament republiky, nejvyšší soud, ústřední úřady a »Bílý dům« pana presidenta.

Nemohli jsme, abychom se také nepodívali, jak bydlí hlava Spojených Států. A viděli jsme ten světoznámý »Bílý dům«. Nic víc, nežli větší, bíle natřená villa uprostřed rozsáhlého parku v městě. Nikde žádní vojáci a gardy — všechno docela po občansku a jakoby se to rozumělo samo sebou.

Vstoupili jsme dovnitř. Sluha nám ještě ochotně ukazuje cestu. Můžete se tu v bázni boží procházet, podívat se do různých otevřených salonů, i do malé galerie, v níž jsou umístěny obrazy bývalých presidentů a jejich žen. V prvním poschodí mně soudruh Poláček ukazuje malou tabulku s jednoduchým nápisem: Private. Za těmi dveřmi bydlí — president, první osoba ve státě...

Dál jsme už nešli. Jsme slušní lidé a pana presidenta přece nebudeme vyrušovat. Však má, chudák, dost svých starostí... Večer mi řekl přítel Král, že chtěl-li bych s presidentem mluvit, musil bych se zdržet do zítřka. Stačí k tomu — visitka...


Původní zdroj historického článku:
Amerika - 1912, autor Dr. Frant. Soukup


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
20. února 2023


Diskuze k článku „USA v roce 1912: Jak Američané vnímali svého prezidenta, jaký měl plat a jak to fungovalo v Bílém domě?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru

Samolepka se jménem na přání s linkou a beruškamiVšechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.

 

Doporučujeme i naše další projekty:   Obchod.Bejvávalo.cz  —  magazín Příroda.cz  —  efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz