Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Úplné začátky železniční dopravy na našem území

původně vyšlo: Lidové noviny - 1931, autor —ot.
Česká republika má jednu z nejhustějších sítí železničních tratí v Evropě, což nám dnes přináší nejeden problém. Víte ale, jak to všechno začalo? Historický článek z roku 1931 vás seznámí s tím, jak kdysi fungovala koněspřežka do Lán a kdy na ní byly koně vyměněny za parní lokomotivu.


Železnice před sto lety u nás.

Právě před sto lety byla na základě usnesení zemských stavů v Čechách zřízena první dálková koňská dráha nákladem 225.000 zlatých v délce asi 50 km, která vedla z Prahy-Dejvic na pilu Brejle u Lán.

Tato dráha sloužila po většině k dopravě dříví z křivoklátských lesů do Prahy. V několika letech se ukázalo že náklady na tuto dráhu několikrát převyšují zisk a byla proto prodána za 55.000 zlatých bývalému knížeti Fürstenbergovi, majiteli rozsáhlých lesů křivoklátských. Po koňské dráze nechal dopravovati Fürstenberg dříví a byla proto prodloužena o 5 km. až do srdce křivoklátských lesu, tak zvané Klíčavě.

V roce 1853 koupila tuto železnici od Fürstenberga nově ustavená společnost Buštěhradská dráha za 380.000 zlatých a zároveň zřídila první parní železnici z Výhybky u Kladna do Kralup. S počátku vozilo se pouze uhlí a po třech letech byla zavedena i osobní doprava.

Na bývalé Fürstenbergově dráze byla provozována doprava nákladní i osobní koňmi až do roku 1861, kdy byla po přestavbě přeměněna na parní. Jméno stanice Výhybka u Kladna pochází od toho, že se tam obě železnice koňská i parní vyhýbaly.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1931, autor —ot.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
26. listopadu 2022


Diskuze k článku „Úplné začátky železniční dopravy na našem území“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru

Jarní samolepky na okno 4Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.

 

Doporučujeme i naše další projekty:   Obchod.Bejvávalo.cz  —  magazín Příroda.cz  —  efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz