Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Rok 1930: Nobelova cena za mír pro továrníka Henryho Forda

původně vyšlo: České slovo - 1930, autor neuveden.
Proč na světě propukají války a kdo může zajistit světový mír? Článek z roku 1930 vám představí zajímavý názor, podle kterého není trvalý mír pouze v rukou politiků. Souhlasíte s důvodem, proč byl tehdy na Nobelovu cenu za mír navržen legendární americký průmyslník Henry Ford?


Henry Ford kandiduje na Nobelovu cenu míru.

Na mír nebo válku mají bankéři a průmyslníci daleko větší vliv, než politikové a vojáci. - Fordův systém prý zabrání válkám.

Americký miliardář, výrobce automobilů, Henry Ford, kandiduje letos na Nobelovou cenu míru. President americké obchodní komory Edvard Filene, který je hlavním zastáncem jeho kandidatury, dokazuje, že Ford a Jeho výrobní systém mají o mír daleko větší zásluhu, než nejslavnější státník.

Státníci a politikové mohou způsobiti válku a mohou podpořiti mír. Ale válka nemůže vzniknouti z jejich choutek nebo nenávistí. Válka je výsledkem špatného systému výrobního a špatné distribuce.

Válčí se, protože jsou pro to hospodářské důvody. Politické důvody jsou jen záminkou.

Henry Ford, který dal své výrobě nejdokonalejší systém, dosáhl, že může vyráběti tak lacino, že jeho výrobek, lidový automobil, může s! v Americe koupit každý, a že zároveň dává svým dělníkům tak vysokou mzdu, že mohou si koupit vše, co potřebují. Tím umožnil lacinou výrobu i vysoký konsum.

Souhrn těchto dvou skutečností vylučuje prý každý válečný konflikt. Filene se proto domnívá, že dnes na celém světě není nikdo, kdo by zasloužil si mírovou cenu Nobilovu vice, než Ford.


Původní zdroj historického článku:
České slovo - 1930, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
28. srpna 2022


Diskuze k článku „Rok 1930: Nobelova cena za mír pro továrníka Henryho Forda“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru

Koleje Esíčko - dětské samolepky na zeďVšechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.

 

Doporučujeme i naše další projekty:   Obchod.Bejvávalo.cz  —  magazín Příroda.cz  —  efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz