Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Rok 1923: Proč se lidé smějí a k čemu je nám smích dobrý?

původně vyšlo: Lidové noviny - 1923, autor neuveden.
Smějete se rádi? Nebo vám naopak ostatní říkají, že moc smysl pro humor nemáte? Historický článek z roku 1923 vám nabízí vysvětlení, jaký je původní význam smíchu a proč je jistá dávka humoru pro lidstvo nezbytná.


Proč se smějeme.

Smích zajímá všechny estéty a psychology již od dob Aristotelových. V nejnovější době považuje se smích za výraz pudu, jenž je právě tak specifický, jako pud, jenž nachází svůj výraz v bázni a strachu.

Smích je podle toho z reakcí potřebných pro zdraví organismu a pečujících o duševní rovnováhu člověku. Podle názoru anglického učence Mac Dougalia je smích velmi úzce příbuzný pláči. Tato vlastnost vrhá zvláštní světlo na lidskou povahu. Nejčastěji vyvolává smích nečekané zklamání našich bližních.

A protože škodolibost je nejen podle přísloví, ale i podle mínění vědy nejčistší, opravdovou lidskou radostí, smějeme se, přihodí-li se našemu bližnímu něco nepříjemného, šťastni vědomím, že nehoda nepotkala nás.

Je dokázané, že city bližního vyvolávají ohlas i u nás. Kdybychom však chtěli prožívat všecky malé i nejmenší strasti lidí našeho okolí, byli bychom plni nepříjemných pocitů a stísněni a náš organismus by tím trpěl.

A tu pomáhá smích. Je to jakási obrana zdravé duše proti nárazu smutných, tíživých pocitů, jimž jsme stále vydáni na pospas. Rušivé myšlenky, které se nás zmocňují, zaplašíme smíchem, jenž naše tělo příjemně dráždí.

Příroda postavila nám ve své odvěké moudrosti po bok náklonnosti k spolucítění všech bolů a smutků — pomocníka ve smíchu. Podobně jako nenávist, strach a touha odpovídá i pláč a smích stejným popudům.

Smích se stará o to, aby porucha duševní rovnováhy, vyvolaná nějakým smutkem, byla opět odstraněna. Proto je vlastně smích posilující a příjemnou obranou proti zlu, které je v nás.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1923, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
4. července 2022


Diskuze k článku „Rok 1923: Proč se lidé smějí a k čemu je nám smích dobrý?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
obchod.bejvavalo.cz

Hrnek „Móda dokonalých gentlemanů“Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.

 

Doporučujeme i naše další projekty:   Obchod.Bejvávalo.cz  —  magazín Příroda.cz  —  efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz