Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Rok 1923: Ministerský plán na snížení cen potravin, léků a dalších komodit

původně vyšlo: Lidové noviny - 1923, autor J.
Měla by se vláda snažit snižovat ceny potravin a dalších položek na trhu? A jak by takový tlak na zlevňování měl vůbec vypadat? Článek z roku 1923 vás seznámí s tím, jak se o snížení spotřebitelských cen pokoušela československá vláda před devadesáti devíti lety.


Zlevňovací akce.

Léky, mořské ryby, seno, zápalky, ovoce.

Ministerstvo zemědělství má ve svém zlevňovacím programu v prvé řadě zlevnění kůže. V rámci nového zákona lékárnického chystá se zlevňovací akce pro léky, o níž se bude jednati v pátek na anketě zájemníků.

Vládu hodlá dosíci zlevnění podnícením soutěže o to tak, že prodej léčiv, v nichž lékárníci jsou pouhými meziobchodníky, uvolní se také drogistům. Hlavně se jedná o balené dovezené zboží, se kterým lékárníci dále manipulují.

Další akce ministerstva zásobování týká se průmyslu pro konservování ryb. Příští týden má se sejíti poradu zájemníků, na níž se má jednat o celních a dopravních úlevách pro dopravu mořských ryb pro zdejší průmysl na konservování ryb, který zaměstnává 6000 dělníků.

Poněvadž z Bratislavy bylo v poslední době dovezeno větší množství sena do Švýcar a Francie, učinilo ministerstvo zásobování opatření, aby spekulativní vývoz, sena byl ihned zastaven, poněvadž se vývozem zdražuje cena pro dodávky vojenské, jednak zvyšuje se jím také kalkulace při cenách mléka, másla a konce konců také masa.

V akci pro zlevnění zápalek nastal nový obrat. Původně zamýšlelo ministerstvo snížiti 1. říjnem t. r. ceny zápalek o několik haléřů v předpokladu, že klesnou ceny dřeva, chemikálií a dopravních sazeb. Tento předpoklad se nesplnil, takže v drobném prodeji by se nepatrné zlevnění vůbec neuplatnilo a nebyly by jím vyváženy škody, vzniklé nezaměstnaností v tomto průmyslovém odvětví.

Nyní ministerstvo odložilo zlevnění zápalek až do 1. ledna 1924 s podmínkou, že 1. října přijmou továrny na zápalky znovu do práce všechny dělníky, které 1. března t. r. propustily.

Jedná se nyní také o zavedení chladících vagonů pro vývoz ovoce, aby tak vyvážené ovoce bylo dopraveno na místo svého určení v dobrém stavu. Jedná se zejména o trh anglický, kam ovoce docházelo většinou již zkažené.

Počítá se při tom také s tím, že chladících vagonů by se mohlo použít při zpáteční cestě k dopravě zmrzlého masa a mořských ryb.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1923, autor J.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
26. června 2022


Diskuze k článku „Rok 1923: Ministerský plán na snížení cen potravin, léků a dalších komodit“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
obchod.bejvavalo.cz

Tričko „Amor, anděl lásky“Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.

 

Doporučujeme i naše další projekty:   Obchod.Bejvávalo.cz  —  magazín Příroda.cz  —  efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz