Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Rok 1907: Vysoká odměna za důkaz neviny Leopolda Hilsnera - odsouzeného vraha dvou dívek

původně vyšlo: Národní listy - 1907, autor neuveden.
Brutální vražda Anežky Hrůzové, která se odehrála 29. března 1899 v Polné, šokovala celou zem. Z vraždy byl obviněn a při procesu označované jako Hilsneriáda následně odsouzen Žid Leopold Hilsner. Byl ale skutečně vinen? Článek z roku 1907 vám ukáže snahu dokázat jeho nevinu.


20.000 korun odměny.

20.000 korun odměny na vypátrání pachatele dvou vražd, pro které odsouzen byl Leopold Hilsner.

Jak povědomo, odsouzen byl Leopold Hilsner porob ním soudem v Hoře Kutné a později též porotním soudem v Písku pro spoluvinu na vraždách, spáchaných v létech 1898 a 1899 nedaleko Polné na dvou dívkách křesťanských k trestu smrti provazem, který císařskou milostí byl mu změněn v doživotní těžký žalář.

Průběh obou hlavních líčení způsobil v celém světě neobyčejnou sensaci, hlavně okolnosti, že L. Hilsner obviněn byl z vraždy náboženské. Snaha židovských organisací, směřující k provedení důkazu, že vražda náboženská vůbec spáchána nebyla a že Hilsner byl křivě z tohoto zločinu obviněn, do dnes neutuchla.

Dokladem toho jest právě vydané provolání »Rakousko-israelitské unie ve Vídni« tohoto obsahu:

Dne 1. dubna 1899 byla v lese »Březina« u Polné nalezena mrtvola Anežky Hrůzové z Malé Věžnice. Dne 27. října 1898 nalezena v »Panském lese« u Polné mrtvola Marie Klímové z Horní Věžnice. V obou případech byla soudně zjištěna vražda. Pro obě vraždy byl porotou jako spoluvinník odsouzen Leopold Hilsner.

Ale Hilsner tvrdí posud neustále, že nemá viny. »Rakousko-israelitská unie« zajišťuje 20.000 korun té osobě nebo těm osobám, které soudu nebo »Rakousko-israelitské unii«, aneb obhájci dru. Zdeňkovi Auředníčkovi, dvorníma a soudnímu advokátu ve Vídni, do dvou let, t j. do 10. července 1909, udělají takové údaje anebo podají takové důkazy, které povedou k odhalení pachatelů aneb k prokázání neviny Leopolda Hilsnera a k obnovení procesu.

Řečený obnos uložen jest k udanému účelu u c. k. notáře JUDra. Jana Janatky v Polné. »Rakousko israelitská unie« ve Vídni, IX., Universilätsstrasse 8. Předseda: Siegmund Mayer. Jednatel: Julius Granichstaedten. Ve Vídni dne 10. července 1907.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1907, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
29. března 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
obchod.bejvavalo.cz

Hrnek „Móda dokonalých gentlemanů“Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.