Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Rok 1903: Časopis Eros z doby našich pradědečků

původně vyšlo: Pozor - 1903, autor neuveden.
Zajímá vás, čím byl zvláštní a údajně v celé Rakousko-uherské monarchii jedinečný časopis s podivným názvem Eros? To vám prozradí historický článek z roku 1903.


Časopis pro zájmy sňatkové.

Včera způsobil nám nemalé překvapení nový časopis, jenž začal vycházeti v Praze a kterým „opět jedna citelná mezera“ u nás byla vyplněna.

Je to „Eros“, časopis pro zájmy sňatkové. List vychází jednou za měsíc o 4 stranách. Celoroční předplatné na list ten obnáší maličkost: pouze 30 K. V programu nového listu na místě úvodním čteme:

„V nynější době všeobecného pokroku a horečného téměř chvatu, po zachycení a udržení dobré existence, jichž tak málo na zbyt, odhodlali jsme se po zralé úvaze vydati časopis pod jménem „Eros“, který způsobem moderním poskytuje všem vrstvám našeho obecenstva, bez rozdílu náboženství a národnosti, příležitost dojiti čestnou cestou k uzavření sňatku.“

A dále čteme: „Pp. předplatitelé mají zdarma nároky na nevěstu neb ženicha, nehledě na výši věna, majetku, povolání neb příjmů.“ A dále čteme v programu tohoto výtečného listu: „Na přání doporučujeme též hotely, chantany, varieté atd.“ „Eros“ praví hrdé o sobě hned v úvodu, že je toho druhu jediným v Rakousku...“

Věříme rádi! Ale jednomu se divíme.

V záhlaví listu čteme: „Schváleno sl. c. k. policejním ředitelstvím pod č. jed. 16.775.“ Opravdu policejní ředitelství něco podobného schválilo?


Původní zdroj historického článku:
Pozor - 1903, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
2. prosince 2020


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
obchod.bejvavalo.cz

Tričko „Nevěsta“Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.