Rok 1888: Veselá historka ze života Sarah Bernhard, dodnes známé z obrazů Alfonse Muchy

rubrika: historické články / zajímavosti, původně vyšlo: Duch času - 1888, autor neuveden.
Dílo herečky Sarah Bernhard, nebo chcete-li česky Sáry Bernhardtové, dnes už mnoho lidí nezná. Ale její podoba je díky řadě obrazů Alfonse Muchy známá dodnes. Článek z roku 1888 vám prozradí, čím tato tehdejší absolutní herecké superstar rozesmála celou Paříž.
Následující text pochází z roku 1888

Z anekdot o Sáře Bernhardtové.

Ještě větší povyk než svým sňatkem spůsobila paní Sára Bernhardtová pověstnou svojí vzduchoplavbou. Za krásného podzimního dne r. 1879 vyletěla ve společnosti malíře Clairieho a vzduchoplavce Godarda s balónem nade střechy, věže a cimbuří pařížská.

Byla tehdy na vrcholku své slávy, byla rozmazleným miláčkem Paříže, vše jí holdovalo jako královně. Tolik omamného lesku bylo by snadno opojilo dušičku slabší, jí však ještě pořád nedostačovalo. Chtěla viděti vše, znát vše, vynikati všude a proto pustila se zimničně do nové činnosti v oboru malířství a plastiky. Když měla svoji cestu v baloně za sebou, jala se také spisovati.

V tlusté knize popisovala svůj výlet do oblak a co na něm zažila. Celá Paříž drala se o knížku, vše ji čtlo a propukalo nehorázným smíchem. Byl to ale také prasměšný nápad.

Sama sebe jmenovala Sára v knize podle jedné z předních svých roli, doña Sol a kniha dostala nápis Upomínky stolice, neboť ne ona sama, nýbrž stolice, na které seděla, vypravovala do podrobností vše co zažila.

Podle všeho učinila Sára na svoji stolici znamenitý dojem. Kdo by to byl tehdy řekl?

Nejslavnější okamžik svého života líčila stolice následujícími slovy: ,,Tout á coup, je fus inondée par un flot de dentelles. Donna Sol s’était assise sur moi...” „Náhle vidím se zatopenu přívalem krajek. Doña Sol se na mne posadila...” Krásný tento výrok vzbudil všeobecný jásot.

Vtipní Pařížané ihned se uchopili slohové perličky a poklad pouličních výšplechtů byl jí značně obohacen. „Posaď se na svůj příval krajek,” říkalo se pak všeobecně na boulevardech: „dám ti jednu do přívalu krajek,” stalo se nejoblíbenější výhrůžkou a dlouho opakovány veselé variace na veselé thema.

Co na tom sešlo Sáře, že se jí posmívali. To jí bylo právě vhod, neboť to dělalo hluk, reklamu, sensaci a ta je pravým živlem paní Sáry.


Původní zdroj historického článku:
Duch času - 1888, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
21. února 2023


Diskuze k článku „Rok 1888: Veselá historka ze života Sarah Bernhard, dodnes známé z obrazů Alfonse Muchy“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.