Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Recepty našich prababiček na italské těstoviny a rizoto

původně vyšlo: Šotkova mezinárodní kuchařka - 1926, autor Ladislav Šotek.
Máte rádi italskou kuchyni? Vyzkoušejte naše historické recepty z roku 1926, které vám nabízí několik možností na přípravu makarónů a k tomu návod na pravé italské rizoto.


Italské makarony.

25 dkg makaronů uvaříme ve vodě neb polévce a necháme vykapati přes síto. Do kulhanu dáme 25 dkg sýra a to polovinu švýcarského, polovinu parmesánského a 6 dkg másla, pepř, trochu muškátového oříšku.

Pak přidáme makarony s 2—3 lžícemi smetany a dobře promícháme. Když se makarony táhnou, jsou vařené. Podáváme je vždy teplé.


Makarony na másle.

50 dkg makaronů vaříme prudce 3 minuty ve slané vařící vodě pod pokličkou. Pak je dáme vykapati na síto a vysušené znovu vložíme do téže nádoby. Přidáme k nim 15 dkg dobrého másla rozděleného na malé díly a 10 dkg strouhaného parmesánského sýru.

Vidličkou směs dobře promícháme a předáme do hluboké mísy. Tímto způsobem lze připraviti všechna italská těsta: fidelini, spaghetti, tagliarini atd.


Makarony s rajskou omáčkou.

Uvaříme ve vodě makarony, aby byly dosti měkké a rychle je necháme vykapati. Pak je narovnáme na mísu střídavě s vrstvami rozpáleného másla, strouhaného parmesánu a poléváme rajskou omáčkou. Aby byly makarony ztravitelnější, zapíjejí je Italové sklenkou vody.


Pečené makarony.

Makarony uvařené v hovězí polévce a vykapané vložíme po vrstvách do dortové formy vymazané máslem a posypané strouhaným sýrem tak, aby vrstva makaronů střídala se s vrstvou másla a sýru. Poslední vrstva je z houskové střídy a strouhaného sýru. Opečeme makarony v troubě při mírném ohni a podáváme je teplé.


Italské risoto.

Rozsekáme cibuli a osmažíme ji na oleji ve velkém kuthanu. Přimísíme k ní pak 50 dkg neprané rýže a necháme smažiti 2 vteřiny, načež hned zalijeme rýži rybí polévkou, která ji musí třikráte přesahovati. Přidáme rozsekané jablíčko rajské bez jadérek a dusíme rýži 20 minut.

Potom ji odstavíme s ohně, přisypeme 3—4 hrsti strouhaného parmesánu a malé ragout z vařených, sekaných hub a račích ocásků. Přikryjeme kuthan pokličkou a za 2 minuty můžeme upravili risoto na mísu.


Původní zdroj historického článku:
Šotkova mezinárodní kuchařka - 1926, autor Ladislav Šotek.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
24. ledna 2022


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
obchod.bejvavalo.cz

Polštářek „vynálezce Nikola Tesla“Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.