Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Jak žízniví Američané řešili za prohibice „zákaz alkoholu“? Nakupovali ho na recept v lékárnách!

původně vyšlo: Lidové noviny - 1924, autor neuveden.
Nezřízená konzumace alkoholu není prospěšná ani pro zdraví jednotlivce, ani pro celou společnost. Ale může problémy s alkoholem vyřešit jeho úplný zákaz? Článek z roku 1924 vám na ukáže, že ani tehdejší přísná prohibice v USA alkoholismus nezastavila a nepřinesla ani účinné řešené problémů s alkoholem.


Spotřeba alkoholu v »suché« Americe.

Že se v Americe alkoholu spotřebuje spousta přes to, že je zakázán, je známá skutečnost. Američan však dovede si »silný doušek« opatřili nejen podloudně, nýbrž i způsobem zcela zákonným.

O tom svědčí první statistika, vydaná prohibičním úřadem ve Washingtoně a reprodukovaná v Deutsche Medizinische Wochenschrift. Podle ní bylo ve fiskálním roce 1922—1923 spotřebováno ve Spojených Státech 1½ milionu gallonů lihových nápojů na 11,263.486 lékařských receptů k účelům vědeckým.

Prodej lihovin na recept je lékárnám v 27 státech dovolen zákonem. Nejvíce receptů na lihoviny bylo vydáno ve státě Novém Yorku, totiž 3,638.751; pak následují Illinois s 2,168.788 a Kalifornie se 759.742 recepty ; nejméně, 171, bylo jich vydáno v Tennessee.

Mezi těmito alkoholickými léky je na prvním místě whisky s 1,347.563 gallony; vína bylo předepsáno 30.752, brandy 9945, ginu 8174 rumu 2015, čistého lihu 2156 gallonů.

Jakkoliv jsou tyto číslice vysoké, praví přece málo, neboť mnohem více lihovin vyrábí se potají, o víně a pivu nemluvíc. Ovšem není jakost těchto nápojů valná, což má za následek časté otravy lihem nejhoršího rázu. Oddělení pro alkoholiky ve všech nemocnicích jsou ustavičně přeplněna. Mimo to vyskytuje se hojnost otravy denaturovaným lihem.

Také éther a dokonce i paraldehyd jsou v oblibě u mnohých lidí, kteří si nemohou popřáti drahé whisky podle receptu lékařského.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1924, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
22. února 2023


Diskuze k článku „Jak žízniví Američané řešili za prohibice „zákaz alkoholu“? Nakupovali ho na recept v lékárnách!“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru

Zajíc - samolepka na oknoVšechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.

 

Doporučujeme i naše další projekty:   Obchod.Bejvávalo.cz  —  magazín Příroda.cz  —  efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz