Falešný kněz podvedl faráře: obral ho o velké peníze a dokonce sloužil i mše svaté

rubrika: historické články / zločin a trest, nehody, původně vyšlo: Národní listy - 1929, autor neuveden.
Farář by měl být znalec lidských duší a sám poznat, co je který člověk zač. Jak vám ale ukáže článek z roku 1929, tak i zkušený farář může naletět drzému podvodníkovi. Zajímá vás, co přesně mladý podvodník s příhodným jménem Straka provedl a o kolik peněz faráře připravil?
Následující text pochází z roku 1929

Nedostudovaný bohoslovec zakládal slovenskou řeholi v papežském státě.

Dva podvodníci v kněžském rouchu. - Důvěřivý farář podveden o 33.000 Kč.

20letý Emil Straka, nedostudovaný bohoslovec, stále přemýšlel, čeho by se chytil, aby měl peníze a nakonec dospěl k tomu, že bude dělat kněze. V semináři byl, což mu jistě pomohlo, že delší dobu mohl se skutečně za kněze vydávati.

Uchytil se v Detvě na Slovensku, u zdejšího římsko-katolického faráře Jana Štrbána. Faráři líbil se mladý kněz, který měl i smělé plány a namlouval faráři, že by bylo dobře v papežském státě, v Římě, založiti slovenskou řeholi.

Straka, který se faráři Štrbánovi představil jako Eugen Obuch, zajel také do Říma a důvěřivý farář dal mu 30.000 Kč, prý na závdavek na koupi domu pro tuto slovenskou řeholi. Obuch, či Straka, v Římě navštívil představeného kláštera „Monte Oliveto Maggiore“, s nímž také vyjednával, ale tady zase vydával se za synovce faráře Štrbána. A jako takový vylákal na představeném kláštera 1000 lir, s podotknutím, že „strýček z Detvy“ to zaplatí.

Spolu se Strakou působil ještě jako kněz v Detvě jeho kamarád, 22letý Ignác Katlovský, prý také býv. nedostudovaný bohoslovec, který patrně se vrhl na kněžství z toho důvodu, že Strakovi se v této úloze dobře dařilo.

A tak tu byli u faráře Štrbána dva „kněží“, kteří dokonce i mše sloužili, ač neměli svěcení. Zato nechali si platit a lákali na důvěřivém faráři stále peníze. Nu a pak to prasklo. Katlovský prchl. Ale Straka byl zatčen a dodán k soudu do Zvoleně.

Celkem vylákal podvodně na faráři v době od 20. října 1928 až do 31. března t. r. 33.100 Kč, Katlovský asi 500 Kč. Straka, rozený Slovák, znající pět řečí, jezdil po Italii, Rakousku a Maďarsku, všude vydával se za kněze a je v podezření, že i tam spáchal několik podvodů. Zjišťuje se to.

Pokud se týče Katlovského (či Kaltovského?), tedy páni faráři, pozor na něj! Je 22letý, bledý v obličeji, nosí reverendu i civilní oblek a je možné, že se bude zase někde za kněze vydávati. Četnictvo po něm zahájilo pátráni, ovšem může být, že podvodník prchl za hranice.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1929, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
24. srpna 2023


Diskuze k článku „Falešný kněz podvedl faráře: obral ho o velké peníze a dokonce sloužil i mše svaté“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.

Doporučujeme i naše další projekty:   Obchod.Bejvávalo.cz  —  magazín Příroda.cz  —  sdílení PDF souborů DraGIF.cz