Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Byla slavná filmová hvězda dcerou legendární špionky?

původně vyšlo: České slovo - 1930, autor neuveden.
Kolem filmových hvězd se točí řada nejrůznější záhad a spekulací. Jednou z nich byl tajemný původ velmi slavné hollywoodské herečky Jetty Goudalové. Spekulace o její matce, která se proslavila jako nejznámější mezinárodní špionka první světové války, vám přiblíží článek z roku 1930.


Každá filmová hvězda v Hollywoodu je obestřena jistým tajemstvím.

Není-li toto přirozené, vytvoří je obratní šéfové reklamy. Ale Jetta Goudalová má tajemství, které není nikým vymyšleno, které dokonce se i ti nejpodnikavější američtí reportéři snaží marně proniknouti.

O minulosti Jetty Goudalové, působící ve službách proslulého režiséra Cecil B. de Milla již jedenáct let, neví se téměř nic. »Moje práce a moje filmy,« prohlásila, »patří celému světu, můj život však jedině mně.«

Proto jako puma působí zpráva jednoho z amerických novinářů, že Jetta Goudalová není nikým jiným, než dcerou největší vyzvědačky světa, záhadné Maty Hari. Před válkou jméno Mata Hari, pověstné orientální tanečnice, vzrušovalo Paříž a Londýn, stejně jako Berlín.

Kouzlo jejích vášnivých tanců, zesilované ještě orientální krásou, působilo neméně silně než její osobnost, o níž kolovaly nejfantastičtější pověsti.

Na počátku války se tvrdilo, že Mata Hari je německou vvzvědačkou. Tyto pověsti byly utvrzeny, když Mata Hari byla ve Francii zatčena a v roce 1916 odsouzená vojenským soudem k smrti a na dvoře vězení ve Vincennes zastřelena.

O Matě Hari se tvrdilo, že byla provdána za holandského důstojníka, že ztrávila řadu let na Jávě a v orientě a když byla popravena, zanechala dcerušku, která byla vychována v Amsterodamě a v Paříži.

V roce 1918 objevila se Jetty Goudalová v Hollywoodu. O svém původu nikdy nechtěla mluviti, jen tu a tam se zmínila, že byla v Holandsku a na Jávě. Zvědavý novinář skutečně zjistil, že toto vyprávění odpovídá skutečnosti. Jetty Goudalová se až nápadně podobá špionce Matě Hari.

Poněvadž i stáří souhlasí se stářím dcery proslulé tanečnice, panuje v Hollywoodu všeobecné přesvědčení, že dcera ve Francii popravené špionky a Jetta Goudalová je jedna a táž osoba. Jetta Goudalová však na dotazy v tomto směru neodpověděla.

Je-li dcerou špionky či ne, zachovává pečlivě tajemství svého původu a minulosti.


Původní zdroj historického článku:
České slovo - 1930, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
30. srpna 2021


Diskuze k článku „Byla slavná filmová hvězda dcerou legendární špionky?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru

Dětský plakát KrakonošVšechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.

 

Doporučujeme i naše další projekty:   Obchod.Bejvávalo.cz  —  magazín Příroda.cz  —  efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz